خانه / اخبار / مراسم گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی روستای “زرده” برگزار شد+عکس
مراسم گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی روستای “زرده” برگزار شد+عکس

مراسم گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی روستای “زرده” برگزار شد+عکس

مراسم گرامی‌داشت سالگرد شهدای بمباران شیمیایی روستای «زرده» شهرستان دالاهو در مدرسه شهید حسینی این روستا برگزار شد.


 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره سرداران،امیران،فرماندهان و ۹۸۰۰ شهید استان کرمانشاه، آیین نامگذاری روز ملی شهرستان دالاهو  با حضورمدیران استانی و شهرستانی و با سخنرانی سردار ظفری مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان در محل مدرسه شهید حسینی روستای زرده برگزار شد.

سرهنگ کرمی فرمانده سپاه ناحیه دالاهو ضمن خیر مقدم به حضار حاضر در این مراسم گفت: روستای زرده در زمان اوج جنگ ایران و عراق در سی و یکم تیرماه سال ۶۷ مورد بمباران شیمیایی توسط رژیم بعثی عراق قرار گرفت که طی آن ۲۷۵نفر بلافاصله جان باختند و ۱۱۴۶ نفر زخمی شده و یا به عوارض ناشی از استنشاق گازهای سمی دچار شدند.

وی در ادامه افزود:  با توجه به اینکه روز مزبور، روز برگزاری جشن مذهبی بوده است، علاوه بر مردم روستا، از روستاهای دیگر نیز جمعیتی برای انجام نیایش به روستا آمده بوده است. جمعیت زرده در آن زمان ۱۷۰۰ نفر بوده است و امروز با گذشت ۲۷ سال جانبازان و مصدومان شیمیایی زیادی در این روستا با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می کنند.

سردار ظفری مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان همدان جنگ عراق و ایران را جنگ ایران با کشورهای جهان دانست و گفت: با بررسی های کارشناسانه جنگ عراق با ایران ظاهرا جنگ بین دو کشور بود اما در واقع جنگی از جنس جنگهای جهانی اول دوم بود با این تفاوت در جنگ های جهانی اول و دوم درگیری و خصومت بین دو قدرت  بود ولی در طول جنگ تحمیلی دنیا با ایران در حال جنگ بودند.

سردار ظفری در ادامه سخنانش از شعار توخالی صدام در ابتدای جنگ با ایران در خصوص مقایسه ارتش عراق با ایران سخن گفت و افزود: صدام ارتش عراق را ۹۹ و ارتش ایران را ۱ می دانست و این  شعار نشان از عدم شناخت درون مردم و رابطه مردم با رهبرشان حضرت امام خمینی(ره) می داد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان همدان  بیان کرد: یکی از عوامل مهم؛ تاثیر گذار وبرتری ساز ما در جنگ ۸ ساله عامل غیرفیزیکی معنویت بود .معنویت به منزله پشتوانه ای بزرگ برای کرامت های اخلاقی انسان بشمار می رود.

وی افزود: این عنصر حیاتی وبسیار مهم در حماسه ۸ سال دفاع مقدس سهم ممتازی را ایفاء نمود از رهگذر معنویت بود که ما دست ذلت به بیگانه ندادیم وشجاعانه وآگاهانه در مقابل او قدعلم کردیم ورزمندگان سلحشور ما با توکل برخدای رحمان وامیدواری نسبت به نصرت و وعده الهی؛ از هر همه چیز خود گذشتند وبه بهترین وجه از عهده جنگ ۸ ساله سربلند و با افتخار بیرون آمدند به گونه ای که یک وجب از خاک میهن عزیزمان در دست دشمن نماند.

سردار ظفری با بیان اینکه جنگ ۸ ساله ما در ادبیات سال های اخیر به نام دفاع مقدس لقب گرفت، گفت: ما آغازگر جنگ نبودیم ودرپی جنگ افروزی نیز نبودیم وهیچگونه طمعی برای فتح سرزمین دشمن نداشتیم . عراق بود که ظالمانه به حریم میهن اسلامیمان تجاوز کرد وانقلاب نوپای مارا مورد تهدید قرار داد وشرق وغرب را به کمک گرفت تا شاید بتواند انقلاب اسلامی را ساقط نماید اما در اثر ایستادگی همه جانبه ملت در این توطئه ناکام ماند.

جلیلیان نماینده مردم شهرستانهای اسلام آباد و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر از این مراسم ضمن گرامی داشت سالروز بمباران شیمیایی روستای زرده اظهار داشت:  شهداء، جانبازان و مردم روستای زرده سند افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سندی قاطع برای جنایت  امریکا و حامیانشان هستند.

جلیلیان در ادامه علت بمباران شدن مردم روستای زرده را حمایت و وفا داری آنها به نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.

 همچنین در ادامه رسول بهرامی پور دبیر ستاد برگزاری مراسم روز ملی شهرستان دالاهو برگزاری این مراسمات را بازگو کننده جنایات استکبار جهانی و کسانی دانست که دم از حقوق بشر و حفظ کرامت انسانها می زنند.

همچنین تشییع نمادین پیکر شهداء، اجرای دکلمه و شعر، برپایی ایستگاه صلواتی ، ویزیت رایگان و قرائت بیانیه و تجلیل از خانواده معظم شهدا روستای زرده پایان بخش این مراسم بود. 

 

1 2 3 4 5

 

درباره ‌ی admin

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>