خانه / تازه ها / استان کرمانشاه در هجوم سراسری ارتش عراق
استان کرمانشاه در هجوم سراسری ارتش عراق

استان کرمانشاه در هجوم سراسری ارتش عراق

عملیات های استان کرمانشاه

مقدمه :

                استان کرمانشاه با مساحت ۲۳۶۶۸  کیلومتر مربع در میانه حاشیه غربی کشور قرار گرفته است . این استان از شمال به استان کرمانشاه ، از شرق به استان همدان ، از جنوب شرقی به استان لرستان و از جنوب به استان ایلام محدود است و به دلیل دارا بودن ۲۶۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق اهمیت نظامی بسیاری دارد . موقعیت پدافندی ارتفاعات استان که بصـورت پله ای و موازی با مـرز می باشنـد و همچنین شکل هنـدسی و محدب مـرز و موقعیت آفندی آن از جنبه های نظامی پر اهمیت است و بهره برداری از امکانات طبیعی را برای واحدهای عملیاتی فراهم می سازد .

تجاوزات عراق در سال ۱۳۵۸  اغلب با هدف آماده سازی برای عملیات نظامی بود و کمتر به عبور از مرز منجر می شد لیکن در سال ۱۳۵۹ عبور از مرز به طور محسوسی افزایش یافت و تا شهریور ماه رو به گسترش نهاد تا آنجا که در شهریور ۱۳۵۹ کمتر روزی قصرشیرین ، نفت شهر و سومار از گلوله باران توپخانه ارتش عراق در امان بود  در پی تجاوزات پراکنده به مناطق مرزی در استان کرمانشاه ارتش عراق در  ۳۱/۰۶/۱۳۵۹ با پشتیبانی هوایی و آتش سنگین توپخانه هجوم سراسری خود را به شهرهای استان آغاز کرد .

 استان کرمانشاه که در مجاورت استان دیالی ( دیاله ) عراق قرار دارد به دلیل وضعیت ویژه اش در طرح ریزی مانور ارتش عراق اهمیت نظامی خاصی داشت . کرمانشاه منطقه ای کوهستانی و دیالی منطقه ای جلگه ای است . در آن سوی دیالی پایتخت عراق ، بغداد در کمتر از ۱۸۰ کیلومتری خط مرزی قرار گرفته است . استان کرمانشاه ( و شمال استان ایلام ) میان دو جبهه شمالی و جنوبی واقع شده و از این رو جبهه میانی نامیده می شد . سپاه دوم ارتش عراق مأموریت مانور در این منطقه را برعهده داشت .این سپاه مأموریت داشت برای پشتیبانی از جبهه جنوب و نیز برای تأمین بغداد از طریق گسترش مرزهای شرقی تا تنگه پاتاق در عمق ۵۰ کیلومتر خاک ایران پیشروی نمایند تا ایران از این منطق دور بماند . سپاه دوم ارتش عراق با این هدف مانور خود را در استان کرمانشاه در محور اصلی طرح ریزی نمود .

۱- محور خانقین ـ قصرشیرین ـ سرپل ذهاب ـ پاتاق

مانور این محور مهمترین بخش عملیات در جبهه میانی بود که ۳ لشگر در آن مأموریت داشتند .لشگر ۶ زرهی از محور قصرشیرین با تصرف این شهر به سوی سرپل ذهاب و تنگه پاتاق پیشروی می کرد . این لشگر را دو لشگر ۴ و ۸ پیاده حمایت می کردند .

۲- محور مندلی ـ سومار ـ نفت شهر

در این محور لشگر ۱۲ زرهی مأموریت داشت که منطقه را تأمین و تصرف کرده و معابر منتهی به مندلی را تأمین و مسدود نماید .

ارتش عراق با وجود بکارگیری بیشترین یگان در کرمانشاه به مهمترین هدف خود یعنی تصرف منطقه پاتاق و ارتفاعات آن دست نیافت . همچنین در تصرف شهرهای گیلانغرب و سرپل ذهاب ناکام ماند و تنها توانست شهرهای همجوار مرز همچون قصرشیرین ، نفت شهر و سومار را به اشغال درآورد به عبارت دیگر ارتش عراق در استان کرمانشاه نیز همچون دیگر مناطق کشور در تحقق هدفهایش با ناکامی روبرو شد و در وضعیتی نامناسب خطوط پدافندی ناموزنی به این ارتش تحمیل شد که از شمال نوسود تا جنوب سومار بود .

* نبردهای ایران در جبهه پاوه ـ نوسود

عملیات روح الله

زمان : ۱۱/۰۴/۱۳۶۰ تا  ۱۳/۰۴/۱۳۶۰

نوع تک :  محدود

فرماندهی :  سپاه

سازمان :  مشترک

نخستین عملیات خودی علیه ارتش عراق در جبهه پاوه ـ نوسود با نام روح الله در تاریخ  ۱۱/۰۴/۱۳۶۰  به اجرا در آمد . در پی این عملیات که ۴ روز پس از حادثه هفتم تیر ( روز انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ) اجرا شد ، ارتش عراق به دلیل از دست دادن ارتفاعات تاکتیکی منطقه ناچار به عقب نشینی شد و از شهر نوسود بیرون رفت .

عملیات محمد رسول الله (ص)

رمز : لا اله الا الله ، محمد رسول الله(ص)

زمان : ۱۲/۱۰/۱۳۶۰ تا  ۱۳/۱۰/۱۳۶۰

نوع تک :  نیمه گسترده

فرماندهی :  مشترک

سازمان :  سپاه و ارتش

 دومین عملیات در تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۶۰ با نام محمد رسول الله (ص) طرح ریزی و اجرا شد . این عملیات نخستین عملیات  نیمه گسترده در جبهه شمالی بود که به عبور از مرز و تصرف شهرکهای مرزی عراق انجامید . این عملیات با هدف بستن محورهای نفوذی ضد انقلاب و حفظ امنیت مناطق مرزی و تسلط بر شهرک های مرزی عراق توسط سپاه های مریوان و پاوه طراحی و با هـدایت قرارگاه عملیاتی سپاه در غـرب کشور انجام شد . عملیات برای دو محور شمالی و جنوبی طراحی شده بود .

در محور شما لی دو گردان از سپاه مریوان و نیروهایی از گردان ۱۳۹ تیپ ۸۴  پیاده خرم آباد مأموریت داشتند با عبور از ارتفاعات تخت اورامان به مواضع دشمن در هانی گرمله و ارتفاعات مرزی هجوم برند . در ابتدا عملیات با مشکل مواجه شد با این حال بخشی از اهداف تصرف شد .

در محور جنوبی دو گردان از سپاه پاوه و نیروهایی از گردان ۱۳۹ تیپ ۸۴  پیاده خرم آباد با انهدام دشمن ارتفاعات مرزی غرب نوسود و شهرک طویله را تصرف نمودند .

عملیات تحریر القدس

 زمان : ۲۰/۱۱/۱۳۶۲

نوع تک :  محدود

فرماندهی :  سپاه

سازمان :  سپاه

ستاد منطقه ۷ سپاه پاسداران با هدف انهدام قوای دشمن و آموزش نیروها با سازماندهی نیروهای بسیج در گردانهای تازه تأسیس قدس ، عملیات تحریر القدس را طراحی کرد . این ستاد با تشکیل قرارگاه تاکتیکی فجرنخستین عملیات برون مرزی خود را در عمق خاک عراق در منطقه شاخ شمیران با ۳ گردان از نیروهای پیاده در ۲۰/۱۱/۱۳۶۲ به اجرا درآورد .

در این عملیات نیروهای خودی به وسیله هلی کوپتر به مناطق از پیش تعیین شده منتقل شدند و خساراتی به ارتش عراق وارد کردند .

عملیات والفجر ۱۰

رمز : یا محمد ابن عبدالله (ص)

زمان : ۲۴/۱۲/۱۳۶۶ تا  ۲۹/۱۲/۱۳۶۶

نوع تک :  گسترده

فرماندهی : سپاه

سازمان :  سازمان و سپاه

آخرین گام در راستای استراتژی تعقیب متجاوز در جبهه شمالی بود که در تاریخ ۲۴/۱۲/۱۳۶۶  آغاز گردید.

این عملیات گسترده ، به منظور تصرف شهرهای شمال سد دربندیخان  در ۴ مرحله طراحی و پس از چند ماه فعالیت طاقت فرسای اطلاعاتی ، مهندسی و انتقال توپخانه و ادوات در زمستان سخت منطقه انجام شد و منجر به آزادسازی شهرهای حلبچه ، طویله ، بیاره ، دوجیله و خرمال گردید و مقدمات تصرف سد دربندیخان را فراهم کرد ، اما ارتش بعث عراق با استفاده از سکوت مجامع بین المللی راه مقابله با نیروهای ایران اسلامی را به استفاده ناجوانمردانه از سلاحهای شیمیایی تغییر داد و طی بمباران شیمیایی منطقه ، به ویژه شهر حلبچه تعداد قابل توجهی از مردم عراق و رزمندگان اسلام را به شهادت رساند .

حلبچه :

                یکی از شهرهای استان سلیمانیه عراق در دشت زهور ( گلها ) واقع شده است . همزمان با تصرف این شهر به دست رزمندگان اسلام ، رژیم بعث عراق با استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی بر ضد مردم بی دفاع منطقه حلبچه به جنایت هولناکی دست یافت که در سده بیستم از کم سابقه ترین فاجعه های بشری بوده است .

 در نیمروز ۲۶/۱۲/۱۳۶۶  در حالی که مردم حلبچه برای عید نوروز آماده می شدند و به استقبال سال جدید می رفتند و شکوفه های بهاری زندگی تازه ای را نوید می دادند هواپیماهای عراقی با بمباران شیمیایی بذر مرگ پاشیدند و هزاران تن از زنان و کودکان و مردان بیگناه حلبچه را کشته یا آواره کردند و مردمی که خانه وکاشانه خود را رها کرده بودند و در سرمای زمستان برای نجات جان خود از کوه های سربه فلک کشیده مرزی بالا می رفتند تا به ایران پناه برند هدف هجوم هواپیماهای ارتش عراق قرار گرفتند که یکی از فجیع ترین این تهاجمات در روستای عنب رخ داد . در مجموع این تهاجم شیمیایی ارتش عراق به شهادت ۵۰۰۰ تن کرد عراق انجامید .

 عملیات بیت المقدس ۴

رمز : یا ابا عبدالله (ع)

زمان : ۰۵/۰۱/۱۳۶۷ تا  ۰۹/۰۱/۱۳۶۷

نوع تک : نیمه گسترده

فرماندهی : سپاه

سازمان : سپاه

پس از عملیات والفجر ۱۰ سپاه پاسداران عملیات دیگری را که با هدف گرفتن سرپل در جنوب دریاچه دربندیخان و تأمین نیروهای خودی در منطقه ” سرشات خارو ” و با هدف نهایی رسیدن به سد دربندیخان طراحی کرده بود در تاریخ  ۰۵/۰۱/۱۳۶۷  با نام عملیات بیت المقدس ۴ اجرا کرد .

در مرحله اول برای شکستن خطوط دشمن در جنوب دریاچه دربندیخان عملیات آبی ـ خاکی اجرا شد که نیروهای غواص لشگر ۱۰ سیدالشهدا (ع) پس از عبور از دریاچه به انهدام نیروهای دشمن پرداختند و در پی آن لشگرهای ۵۷ و ۲۷ و ۱۸ سپاه پاسداران از دریاچه دربندیخان عبور کردند و در ادامه پیشروی خود ارتفاعات شاخ سورمر ، شاخ شمیران و بخشی از ارتفاعات برددکان و روستاهای منطقه را تصرف کردند .

* نبردهای ایران در جبهه قصرشیرین ـ سرپل ذهاب ـ گیلانغرب

عملیات پاتاق ـ ریجاب

زمان : ۰۷/۰۷/۱۳۵۹ تا  ۲۵/۰۷/۱۳۵۹

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : سپاه

سازمان : سپاه

تصرف تنگه پاتاق از مهمترین هدفهای عراق در جبهه میانی بود و دستیابی ارتش عراق به آن برای پدافند از مناطقی که در این جبهه اشغال کرده بود اهمیت زیادی داشت . توقف ماشین جنگی عراق در دشت ذهاب و ارتفاعات گامیشان از یک سو و حضور گروه های ضد انقلاب در این منطقه از سویی دیگر تنگه پاتاق را ناامن کرده بود . لذا نیروهای سپاه پاسداران برای برقراری امنیت این منطقه اقدام به تأمین و پاکسازی تنگه پاتاق و ارتفاعات شمالی آن کردند .

این عملیات در ۳ مرحله اجرا شد در آغاز شمال پاتاق تا ریجاب از عناصر ضد انقلاب پاکسازی شد . در مرحله دوم رزمندگان بیشتری وارد عمل شدند و تا ارتفاعات دالاهو را پاکسازی کردند . در آخرین مرحله با ایجاد خطوط پدافندی در چناره و گاره امنیت لازم در شمال پاتاق برقرار شد . بدین ترتیب پاتاق و سرپل ذهاب از نفوذ ضد انقلاب در امان ماند و نیروهای خودی به خطوط پدافندی عراق نزدیکتر شدند و تهدید ارتش عراق برای دستیابی به تنگه پاتاق را کاهش دادند .

عملیات تنگه حاجیان

 زمان : ۱۴/۱۰/۱۳۵۹ تا  ۲۴/۱۰/۱۳۵۹

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : مشترک

سازمان : مشترک

ارتش عراق در ۰۵/۰۷/۱۳۵۹  پس از ناکامی در اشغال گیلانغرب چند کیلومتر عقب نشینی کرد و روی ارتفاعات اطراف شهر موضع پدافندی گرفت . قوای دشمن با استقرار در تنگه حاجیان و روستای گور سفید و ارتفاعات دار بلوط ، جاده گیلانغرب به سرپل ذهاب و پادگان ابوذر را نا امن کرد . همچنین گیلانغرب را در تیررس توپخانه میان برد خود قرار داد .

لشگر ۸۱ زرهی ارتش و سپاه پاسداران گیلانغرب با هدف انهدام قوای دشمن و کسب برتری تاکتیکی در این منطقه عملیاتی طرح ریزی کردند و در ۱۴/۱۰/۱۳۵۹  در دو محور شمالی و جنوبی تنگه حاجیان به اجرا در اوردند .

در محور شمالی موانع دشمن باعث شد تنها بخشی از ارتفاعات برآفتاب تصرف شود . در محور جنوبی گردان پیاده سپاه به همراه گردان ۲۸۵  زرهی ارتش ۲ روستای گورسفید و آوزین و ارتفاعات اطراف را تصرف کردند و سپس با پیشروی به سمت تنگه حاجیان با نیروهای محور شمالی الحاق کردند و بدین ترتیب تنگه حاجیان آزاد شد .

عملیات سید صادق و کلینه

زمان :  ۱۵/۱۲/۵۹ ۱۳

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : سپاه

سازمان : مشترک

استقرار دشمن روی ارتفاعات کوره موش تا قراویز و اشغال روستاهای سید صادق و کلینه و دشت ذهاب تهدیدی برای شهر سرپل ذهاب بود . برای رفع تهدید دشمن که در ۶ کیلومتری شمال شهر مستقر بود باید گام به گام به عقب رانده می شد . در نخستین اقدام تدبیری برای آزادسازی دو روستای سید صادق و کلینه و ارتفاعات مشرف بر آنها اندیشیده شد که پس از ۳ روز شناسایی در ۱۵/۱۲/۱۳۵۹ عملیاتی به اجرا درآمد . در این عملیات یک گردان پیاده سپاه و یک دسته تانک از گردان ۸۱۱ تیپ سوم لشگر ۸۱ زرهی ارتش شرکت کردند .

نیروها با هجوم به مواضع دشمن طی ۴ ساعت به اهدافشان رسیدند بدین ترتیب با همت رزمندگان دو روستای سید صادق و کلینه و ارتفاعات آن و ارتفاع ۵۷۷ آزاد شد .

عملیات چغالوند

زمان : ۲۵/۱۲/۱۳۵۹  تا ۲۸/۱۲/۱۳۵۹

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : سپاه

سازمان : مشترک

بلندترین قله در رشته ارتفاعات چرمیان ، چقالوند است که در شمال غربی گیلانغرب قرار دارد . ارتش عراق در هجوم خود روی ارتفاعات چرمیان که مناسب ترین محل دیده بانی برای کنترل منطقه عمومی گیلانغرب است مستقر شده بود . برای رفع این سلطه نیروهای سپاه منطقه ۷ و تیپ ۳ لشگر ۸۱ پس از چند روز شناسایی عملیاتی را برای تصرف این ارتفاع در تاریخ  ۲۵/۱۲/۱۳۵۹  در ۲ محور شمالی وجنوبی آغاز کردند .

در محور شمالی که برای فریب دشمن طراحی شده بود گردان ۱۱۰ لشگر ۷۷ وگردان زرهی ۲۸۵ از تیپ ۳ لشگر ۸۱ تظاهر به تک کردند . عملیات اصلی در محور جنوبی اجرا شد در این محور ۱ گردان از نروهای ستاد به همراه بسیج عشایر گیلانغرب و ۱ گردان از ژاندارمری به مواضع دشمن هجوم بردند و هدفهای خود را تصرف کردند .

عملیات بازی دراز ۱

زمان : ۱/۲/۱۳۶۰  تا  ۹/۲/۱۳۶۰

نوع عملیات : نیمه گسترده

فرماندهی : مشترک

سازمان : مشترک

ارتفاعات صعب العبور بازی دراز با قله های بلند و شیب های تند و بریدگیهای ممتد از اهمیت ویژه ای در منطقه مرزی استان کرمانشاه برخوردار است . این ارتفاعات به مثابه عارضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین ـ گیلانغرب ـ سرپل ذهاب واقع شـده است و بر منطقه تسلط کامل دارد . دشمـن در روزهای آغـازین جنگ از بازی دراز برای دیـده بانـی استفاده می کرد . برای گرفتن این امتیاز مهم ار دشمن پس از ۳ ماه کار نیروهای شناسایی سپاه ، قرارگاه مقدم غرب سپاه و ارتش نخستین عملیات نیمه گسترده را در این منطقه طرح ریزی کردند که به مدت ۸ روز طول کشید و طی آن نیروهای خودی و دشمن بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند .

رزمندگان اسلام از بین قله های منطقه ۳ قله را تثبیت کردند و تنها درتثبیت قله ۱۱۵۰ و یکی از قله های۱۱۰۰ ناکام ماندند . در این عملیات هوانیروز ارتش نقش بسزایی ایفا کرد و طی آن خلبان علی اکبر شیرودی به شهادت رسید .

عملیات بازی دراز ۲ ( شهید رجایی و باهنر )

زمان : ۱۱/۶/۱۳۶۰  تا  ۱۶/۶/۱۳۶۰

نوع عملیات : نیمه گسترده

فرماندهی : مشترک

سازمان : مشترک

به منظور تکمیل هدفهای عملیات بازی دراز ۱ منطقه بازی دراز بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت . فرماندهی قرارگاه مقدم سپاه و ارتش در غرب طرح ریزی و اجرای عملیات بازی دراز ۲ را در دستور کار خود قرار دادند و منطقه وسیع تری را نسبت به عملیات قبل انتخاب کردند .

ارتفاعات قراویز ، بنه دستک و کوره موش به محدوده عملیات افزوده شد . عملیات با شرکت یگانهای سپاه پاسداران و لشگر ۸۱ زرهی ارتش در ۱۱/۰۶/۱۳۶۰ در ۳ محور به اجرا درآمد . اهداف عملیات در محور شمالی ارتفاعات کوره موش ، در محور میانی ارتفاعات بنه دستک و قراویز و در محورجنوبی قله های ۱۱۵۰ و ۱۱۰۰ بود . عملیات ۵ روز ادامه داشت و در این مدت بخشی از کوره موش و چند قله قراویز آزاد شد و ارتفاع ۱۱۵۰ چند بار دست به دست شد اما دشمن با ۳۵ بار پاتک مانع از تثبیت منطقه آزاد شده گردید .

عملیات مطلع الفجر

رمز : یا مهدی (عج) ادرکنی

زمان :  ۲۰/۹/۱۳۶۰  تا  ۱۷/۱۰/۱۳۶۰

نوع عملیات : نیمه گسترده

فرماندهی : مشترک

سازمان : مشترک

هدف این عملیات آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه گیلانغرب و سرپل ذهاب بود . این عملیات ۲ محور اصلی داشت که هر یک دارای محورهای فرعی نیز  بودند . هدف محور شمالی عبور از تنگه های کورک ، قاسم آباد و حاجیان و قطع جاده گیلا نغرب ـ قصرشرین بود .

در محور جنوبی نیروهای مستقر در چغالوند و دار بلوط مأموریت داشتند به ارتفاعات چرمیان و شیاکوه تک کنند و با نیروهای محور شمالی الحاق کنند . در این عملیات ابتدا ارتفاعات شیاکوه و چرمیان در محور جنوبی به تصرف نیروهای خودی درآمد اما در محورهای شمالی به رغم موفقیت اولیه تلاش رزمندگان ناکام ماند . لذا به دلیل نبود جاده تدارکاتی و عدم الحاق با محورهای شمالی موقعیت تصرف شده در محور جنوبی نیز تثبیت نشد .

عملیات ثارالله

زمان :  ۱۵/۰۵/۱۳۶۱

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : سپاه

سازمان : سازمان ، مشترک

سپاه پاسداران عملیات ثارالله را برای آزادسازی ارتفاعات مرزی قصرشیرین در حوالی پاسگاه های پیروز خان و قلعه سفید طرح ریزی کرد . در این عملیات ۲ گردان پیاده از تیپ های المهدی و حوزه سپاه پاسداران با پشتیبانی یک گردان زرهی از تیپ ۲ لشگر ۸۱ ارتش توانستند ۶ تپه مرزی را از اشغال ارتش عراق خارج کنند اما بر اثر فشار دشمن از ۴تپه عقب نشستند و تنها ۲ تپه آن را تثبیت کردند با آزادسازی تپه های یاد شده بخشی از جاده قصرشیرین ـ  سرپل ذهاب از دید دشمن خارج شد و جاده تدارکاتی دشمن از پیروز خان به تنگ بشگان زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار گرفت .

عملیات ثارالله

   زمان : ۱۵/۵/۱۳۶۱

نوع عملیات : محدود

سازمان : مشترک ( ارتش ، سپاه و بسیج )

این عملیات با استعـداد دو گردان سپاه و پشتیبانی یک گردان زرهی لشگـر  ۸۱ ارتش در شمـال قصرشیرین از تپه گچی تا

تپه های آهنگران انجام شد و نیروهای خودی توانستند ۶ تپه مرزی را از اشغال ارتش بعث عراق خارج کنند اما پس از پاتک و

فشار دشمن دو تپه در دست آنان باقی ماند . در نتیجه این عملیات بخشی از جاده قصرشیرین ـ سرپل ذهاب از دید و تیر مستقیم دشمن خارج شد و جاده تدارکاتی دشمن در دید و تیر نیروهای خودی قرار گرفت .

 عملیاتهای ایذایی سال ۱۳۶۴

نیروهای خودی با هدف آموزش ، افزایش کیفیت توان رزم یگانهای مستقر در منطقه و جلوگیری از آرامش دشمن در سال ۱۳۶۴ به اجرای عملیاتهای ایذایی بدین شرح اقدام نمودند :

۱- عملیات ظفر ۳ در منطقه باباهادی در ۲۸/۰۳/۱۳۶۴

در این عملیات یک گروهان تقویت شده از تیپ ۴ لشگر ۸۱ زرهی پس از نفوذ به عمق مواضع دشمن با انهدام ۲ پل و ۲ انبار مهمات و . . . خسارتهای قابل توجه به دشمن وارد کرد و به مواضع خود بازگشت .

۲- عملیات نصر ۳ در منطقه تنگاب در ۰۲/۰۶/۱۳۶۴

در این عملیات گردان ۱۷۷ پیاده تیپ ۳۷ زرهی با نفوذ به مواضع قوای دشمن پل رودخانه قره تو و هفت سنگر اجتماعی و دیدگاه های آنان را در منطقه منهدم کرد .

۳- عملیات شمال قصرشیرین در ۳۰/۰۶/۱۳۶۴

در این عملیات گردان ۱۱۳ مکانیزه تیپ ۴ لشگر ۸۱ زرهی با عبور از میدانهای مین و سیمهای خاردار مواضعی از قوای دشمن را در منطقه درهم کوبید وخساراتی به آنها وارد کرد و سپس به مواضع خود بازگشت .

۴- عملیات خسروی در ۱۶/۰۷/۱۳۶۴

این عملیات را گردان ۲۳۷ تانک تیپ ۳۷ زرهی با رمز ( یا صاحب الزمان ادرکنی ) اجرا کرد و طی ۳ ساعت درگیری توانست تلفات و ضایعاتی به دشمن وارد نماید .

عملیات کربلای ۹

رمز : یا مهدی (عج) ادرکنی

زمان : ۲۰/۰۱/۱۳۶۶

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : ارتش

سازمان : ارتش

همزمان با اجرای عملیات کربلای ۸ در جنوب نیزروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات کربلای ۹ را در شمال شرقی قصرشیرین در منطقه پاسگاه باباهادی تا شمال غربی ارتفاعات قراویز اجرا کرد . در این عملیات رزمندگان تیپ ۳ لشگر ۸۱ زرهی با بکارگیری تاکتیک نفوذ در عمق جبهه دشمن پس از خنثی کردن میدانهای مین و انهدام دیگر موانع عبوری با رعایت اصل غافلگیری در کمتر از ۳ ساعت هدفهایشان را تصرف نمودند . در این عملیات پاسگاه باباهادی که نزدیک به ۷ سال در تصرف ارتش عراق بود بازپس گرفته شد وارتفاعات مرزی ۵۴۲ و ۵۴۶ هم آزاد گردید .

عملیات امام مهدی (عج)

رمز : یا مهدی (عج) ادرکنی

زمان : ۱۳/۱۲/۱۳۶۶

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : ارتش

سازمان : ارتش

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی برای آزادسازی ارتفاعات آهنگران و تپه ۶۵۴ واقع در شمال غربی شهر سرپل ذهاب از اشغال دشمن عملیات امام مهدی (عج) را طراحی کرد . در این عملیات رزمندگان تیپ یکم لشگر ۸۱ زرهی و تیپهای ۳۵ و ۴۵ تکاور به دشمن حمله کردند لیکن با وجود شکستن خطوط دفاعی دشمن موفق به تصرف هدفهایشان نشدند و پس از تحمیل تلفات به دشمن به مواضع قبلی خود بازگشتند .

* نبردهای ایران در جبهه نفت شهر ـ سومار

عملیات عاشورا

زمان : ۲۸/۰۸/۱۳۵۹ تا ۰۱/۰۹/۱۳۵۹

نوع عملیات : محدود

فرماندهی : ارتش

سازمان : مشترک

پس از استقرار دشمن در منطقه نفت شهر ـ سومار نخستین عملیات محدود در این منطقه را تیپ ۲ لشگر ۸۱ زرهی با هدف آزادسازی چند ارتفاع و سلب آرامش دشمن طراحی کرد . بر اساس این طرح با هجوم از ۲ محر جنوب و شمال کله جوب ارتفاعات سارات ها و بند پیر علی تأمین می شد .

عملیات در روز عاشورا آغاز شد . در محور شمالی پیشروی گردان ۲۹۰ زرهی در برابر آتش ضدتانک دشمن متوقف شد و در محور جنوبی گردان رزمی سپاه و گردان ۱۱۹ مکانیزه ارتفاعات سارات ـ ۱ را آزاد کردند . در پی این موفقیت پاتک های دشمن شروع شد و ۳ روز ادامه داشت که سرانجام به اشغال مجدد ارتفاعات آزاد شده منجر گردید .

عملیات مسلم بن عقیل

رمز : یا ابوالفضل العباس (ع)

زمان : ۰۹/۰۷/۱۳۶۱ تا ۱۳/۰۷/۱۳۶۱

نوع عملیات : نیمه گسترده

فرماندهی : مشترک

سازمان : مشترک

درپی توقف عملیات رمضان در دشتهای شرق بصره به دلیل تمرکز قوا و مانور زرهی دشمن ، نیروهای خودی در جستجوی منطقه ای کوهستانی و محدود برای تحت فشار قرار دادن ارتش عراق بودند تا ضمن شکستن تبلیغات دشمن ابتکار عمل را حفظ کنند و همچنین نبرد در منطقه ناهموار را تجربه نمایند . برای دستیابی به این هدفها منطقه عملیاتی سومار در جبهه میانی برگزیده شد .

عملیات مسلم بن عقیل با هدف حفظ تحرک جبهه ها ، منفعل کردن دشمن ، ارتقای کیفی و کمی سازمان رزم خودی و آزادسازی مناطق اشغالی طراحی شد . برای این عملیات که محدوده ارتفاعات گیسکه تا سان واپا را در بر می گرفت ۳۸ گردان نیروی رزمی پیش بینی شده بود . رزمندگان تیپ محمد رسول الله (ص) سپاه همراه با دلاوران تیپ ۵۵ هوابرد ارتش بطور شگفت آوری در کمترین زمان با رعایت اصل غافلگیری هدفهای مشخص شده را تصرف کردند . قوای خودی ضمن تثبیت موقعیت بیش از ۱۵۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغالی ایران را آزاد و نزدیک به ۳۰ کیلومتر مربع از خاک عراق را تصرف کردند و علاوه بر تأمین دشت سومار بر تنگه های مرزی تسلط یافتند . همچنین شهر مندلی در دید و تیر رس آنان قرار گرفت در نتیجه امکان پیشروی در خاک عراق فراهم گردید .

عملیاتهای ایذایی سال ۱۳۶۴

در سال ۱۳۶۴ و پس از ۳ سال رکود در جبهه سومار ـ نفت شهر فرماندهی تیپ ۴۰ سراب و تیپ ۳ لشگر ۸۸ زرهی ارتش با هدف وارد کردن خسارت به دشمن و افزایش توان رزمی خودی به اجرای سلسله عملیاتهای ایذایی در ارتفاعات مرزی سومار دست زدند :

۱- عملیات ظفر ۴ در شرق میان تنگ در ۰۹/۰۴/۱۳۶۴

در این عملیات نیروهای گشتی رزمی گردان ۱۵۴ تیپ ۴۰ سراب ضمن وارد ساختن تلفات به گردان پیاده دشمن تعدادی تانک و توپ آنان را منهدم کردند .

۲- عملیات ارتفاع گیسکه در ۳۱/۰۴/۱۳۶۴

گردان ۱۹۹ پیاده تیپ ۴۰ سراب با هدف ترمیم خط پدافندی به نیروهای دشمن  مستقر در ارتفاع گیسکه یورش برد و ۵۰ تن از نیروهای دشمن را کشته یا زخمی و ۶ تن را اسیر کرد .

۳- عملیات تپه سرخی در ۰۳/۰۷/۱۳۶۴

این عملیات با رمز “یا سرور شهیدان ادرکنی ” و طی آن گردان ۲۰۹ تانک تیپ ۳ لشگر ۸۸ زرهی با یورش به دشمن ۱ گروهان پیاده و تعدادی تانک و عدوات سبک آنان را منهدم کرد .

۴- عملیات منطقه عمومی سومار در ۲۷/۰۷/۱۳۶۴

این عملیات با رمز ” یا امام موسی کاظم (ع) ادرکنی ”  آغاز شد و طی آن گردان ۱۹۹ تیپ ۴۰ سراب با یورش به مواضع دشمن ۱ گروهان دشمن را منهدم کرد .

۵- عملیات شمال سان واپا در ۱۵/۰۸/۱۳۶۴

در این عملیات عناصری از تیپ ۳ لشگر ۸۸ زرهی با یورش به مواضع دشمن در شمال ارتفاعات سان واپا ۱ گروهان از آنان را منهدم کردند .

عملیات کربلای ۶

رمز : یا زهرا (س)

زمان : ۲۳/۱۰/۱۳۶۵ تا ۲۴/۱۰/۱۳۶۵

نوع عملیات : گسترده

فرماندهی : ارتش

سازمان : ارتش

نفت شهر تنها شهری است که تا پایان جنگ در اشغال عراق باقی ماند . موقعیت خاص جغرافیایی و نداشتن جاده های مواصلاتی این جبهه را فاقد ارزش تاکتیکی کرده بود لذا یک منطقه پدافندی آرام محسوب می شد . نیروی زمینی ارتش که از زمان عملیات مسلم ابن عقیل در منطقه سومار مستقر بود با انتخاب منطقه نفت شهر آماده عملیات شد .

این عملیات۶ روز پس از آغاز عملیات کربلای ۵ شروع شد اما موفقیتی حاصل نشد و نفت شهر همچنان در اشغال باقی ماند .

حماسه مردم گیلانغرب ( دومین شهر مقاوم کشور ) در دفع حمله دشمن

  زمان : ۵/۷/۱۳۵۹

در آغـاز جنـگ تحمیلـی ارتش بعث عـراق پس از تصـرف قصـرشیـرین هـم زمـان با هجـوم به محـور سـرپل ذهـاب در

مورخه ۵/۷/۱۳۵۹  با عبور از سه راهی سرپل ذهاب ، گیلانغرب ، قصرشیرین و حرکت در جاده قصرشیرین ـ گیلانغرب خود را به شهـر گیلانغـرب رسـاند تا این شهـر را نیـز به تصـرف در آورند اما مـردم غیـور گیلانغرب و عشـایر منطقه مقـاومت

بی نظیری را بر علیه قوای متجاوز صورت دادند که منجر به توقف پیشروی آنان به داخل شهر گردید ، در ادمه این مقاومت قهرمانانه بالگردهای هوانیروز نیز آسیب شدیدی به انتهای ستون دشمن وارد کردند ، در نتیجه دشمن ناچار به عقب نشینی و استقرار در چند کیلومتری غرب شهر ( روستای گور سفید ) شد .

هجوم مجدد عراق پس از قطعنامه ۵۹۸  و عملیات مرصاد

رمز : یا صاحب الزمان (عج)  ادرکنی

زمان : ۳۱/۰۴/۱۳۶۷

نوع عملیات : گسترده

سه روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در ۳۱/۰۴/۱۳۶۷ توسط ایران ، ارتش عراق هجوم سراسری خود را به درون مرزهای جمهوری اسلامی آغازکرد . در منطقه غرب در محورهای ازگله ـ تنگه پاتاق ، خسروی ـ تنگه پاتاق ، خان لیلی ـ گیلانغرب ، نفت شهر ، میان تنگ ـ تنگه کرشکین به پیشروی ادامه داد .

این حرکت گسترده دشمن علاوه بر اشغال شهرهای مرزی ، زمینه حرکت منافقین به مرزها و درون خاک جمهوری اسلامی را فراهم می کرد .

ستون منافقین در تاریخ  ۰۳/۰۵/۱۳۶۷ با حمایت ارتش عراق به درون کشور آغاز شد و تا ساعت ۲۰/۲۱ شب اسلام آباد را تصرف و دست به قتل عام فجیع مردم زدند و سپس به تنگه چارزبر رسیدند و در آنجا با یک مقاومت توسط نیروهای لشگر ۶ ویژه پاسداران سپاه که بیشتر به یک عملیات تأخیری شباهت داشت روبرو شدند . هدف نیروهای اسلام توقف منافقین برای رفع تهدید از کرمانشاه و انهدام کامل آنان بود .

پس از زمین گیر شدن منافقین در دشت حسن آباد نیروهای سپاه در منطقه متمرکز شده و در تاریخ ۰۵/۰۵/۱۳۶۷ با پشتیبانی هوانیروز و نیروی هوایی ارتش عملیات مرصاد با رمز یا صاحب الزمان (عج)  ادرکنی به فرماندهی سپاه پاسداران در سه محور آغاز شد .

در محور چارزبر لشگر ۶ ویژه پاسداران ، نیروهای سپاه بدر و در گردنه حسن آباد ( پشت قوای منافقین ) نیروهای هوابرد سپاه شامل تیپ هوابرد و سپاه ولی امر ، لشگر ابوالفضل لرستان ، در محور اسلام آباد تیپ نبی اکرم (ص) ، تیپ مسلم بن عقیل و نیروهای بومی اسلام آباد غرب و در محور جاده قلاجه نیروهای لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص) وارد نبرد با منافقین شده و آن ها را در نقاط مختلف به ویژه دشت حسن آباد به محاصره در آورده و تلفات سنگینی به آنها وارد نمودند . باقیمانده نیروهای منافقین با استفاده از حمایت هوایی ارتش عراق مجدداً به عراق گریختند .

بدین ترتیب این عملیات که آخرین عملیات دفاع مقدس نیز هست با موفقیت چشمگیر نیروهای اسلام پایان یافت .

درباره ‌ی admin

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>